Skip to main content

Dobročinný silvestrovský běh vynesl nakonec téměř 5000 EUR. Většina příspěvků pocházela od německých běžců z organizace Ackermann-Gemeinde. Výtěžek podpoří rekonstrukci nového střediska pro děti, mládež a rodiny.

Výzvy uposlechlo celkem 59 osob. Ještě před vyběhnutím si běžci vyhledali „patrona“ svého běhu, kteří se zavázali věnovat za každý uběhnutý kilometr určitý finanční obnos. Nejmladší běžkyní byla dvouletá Johanna z okolí Landshutu, která uběhla hrdě 1,32 km. Naopak jeden z běžců z Horního Bavorska uběhl celou maratonskou vzdálenost – 42,195 km.

S nápadem uskutečnit benefiční běh přišel Martin Neudörfl z Berlína. „Přelom roku bych slavil tradičně s přáteli z Junge Aktion a Ackermann-Gemeinde v klášteře v Rohru. Na programu by byl tradiční silvestrovský běh,“ vysvětluje Neudörfl své osobní silvestrovské plány. Poté, co bylo letos silvestrovské setkání zrušeno,  měl v úmyslu zakončit uplynulý rok pouze virtuálním během v úzkém kruhu přátel. Z této myšlenky se však vyvinul velký benefiční běh. Díky Ackermann-Gemeinde se dozvěděl o projektu teplických salesiánů, kteří se k iniciativě ihned připojili. „Salesiány známe a věříme, že jejich práce pro děti a mládež přispívá ke zlepšení situace v severních Čechách,“ vysvětluje Matthias Dörr, jednatel Ackermann-Gemeinde. „Salesiáni jsou navíc velmi sportovní řád, takže všechno ladí velmi dobře dohromady.“

Vyhlášení vítězů benefičního silvestrovského běhu proběhne 7. srpna v Praze na Vyšehradě v rámci česko-německého setkání Ackermann-Gemeinde. Ve třech soutěžních kategoriích nejde o rychlost nebo uběhnutou vzdálenost. Podrobnosti vysvětluje organizátor akce Martin Neudörfl: „Hledáme nejaktivnějšího multiplikátora s nejvíce patrony a nejradostnějšího běžce s nejhezčím úsměvem na tváři v cílové rovince.“ „Kromě toho bude v kategorii „mezigenerační dialog“ vyznamenán největší věkový rozdíl mezi běžcem a jeho patronem,“ dodává Martin Neudörfl.

Tento projekt byl naprostým úspěchem, což dokládá také výtěžek akce, který se díky běžcům podařilo získat. „Máme obrovskou radost nejen ze získaných prostředků, ale především z navázání spolupráce s německou stranou. Přeshraniční spolupráce totiž spojuje lidi a to je to, o co se snaží i naše středisko – propojovat lidi napříč sociálním spektrem, vzděláním či životními názory,“ hodnotí akci Vendulka Drobná, ředitelka Salesiánského střediska Štěpána Trochty.