Skip to main content

Rekonstrukce Živého domu pokročila do další fáze. Kromě studie domu je hotová už i kompletní dokumentace pro stavební povolení. Studie s vizualizací odhalila, jak Živý dům bude vypadat. Ale jak to přesně bude uvnitř? Kudy povedou trubky, přívody, kabely? Jak se bude dům vytápět? Jak se pořeší trámy v podkroví? To vše se plánovalo posledních šest měsíců.

Robert Kotyšan, koordinátor projektu Živého domu, popisuje několikaměsíční proces: „Komunikovali jsme se všemi potřebnými odborníky – statiky, vodohospodáři, energetiky a dalšími. Každý z nich se v rámci své odbornosti podílel na přípravě dokumentace. Celá dokumentace se teď posílá na několik institucí, např. odbor životního prostředí, hasiče či ČEZ. Až tyto instituce vše odsouhlasí, vydá stavební odbor tzv. stavební povolení.“ Na základě dokumentace se poté vytváří tzv. dokumentace pro provedení stavby. „To jsou laicky řečeno konkrétní pokyny pro firmu, která bude rekonstrukci provádět. V té už bude detailně rozepsáno, kde bude třeba kolik zásuvek, kolik oken a kde, kolik metrů kabelů a podobně. S touto dokumentací pak oslovíme firmy, které se chtějí zapojit do výběrového řízení,“ přibližuje celý proces Robert Kotyšan. Přesná cena rekonstrukce tak bude jasná až po výběru stavební firmy.

„Byl to adrenalin, občas nás různí odborníci zacyklili“ popisuje teď již s úsměvem architekt přestavby Jan Hanzlík některé detaily z přípravy dokumentace, „například elektrikáři chtěli pro umístění rozvaděčů nejdříve vyjádření od hasičů. Ti zase nechtěli dát vyjádření, dokud neměli podrobné informace od elektrikářů.“ Problémem byl také zvýšený obsah radonu: „V novostavbách to lehce řeší folie položená na základech. Tady to bylo složitější. Ale folie společně s odvětrávací šachtou to vyřešila i zde,“ popisuje řešení architekt Hanzlík.

Půjde-li vše podle plánu, výběrové řízení na stavební firmu proběhne na podzim. V příštím školním roce tak bude Živý dům získávat již reálně své nové obrysy. Sledujte podrobnosti na www.zivydumteplice.cz anebo si zaregistrujte newsletter přímo na váš email.