Skip to main content

Stromy u Živého domu, bohužel, musíme pokácet. Jsou nemocné, protože se o ně nikdo desítky let nestaral a mohly by ohrožovat životy dětí, které si zde budou hrát. Nakonec na zahradě u Živého domu vysadíme o osm stromů víc než dosud – celkem 17.

Každého stromu je škoda.  Kdyby to šlo, necháme je stát. Rok jsme se je snažili zachránit spolu s profesionály – dendrology, ale v bezpečnosti nemůžeme dělat kompromis. Pokácené stromy nahradíme novými a vysázíme jich víc, než jich tu kdy bylo. Stromy do zahrady k Živému domu  totiž patří.

Zveřejňujeme také návrh výsadby nových stromů. V návrhu máme tyto druhy, které zaručí velkou pestrost a také budou vyprávět vlastní příběh Živého domu. Je mezi nimi i ten Váš – oblíbený?

Stromy, které na zahradě vysázíme:

Sakuru ozdobnou, která symbolizuje optimismus a radost. Domovem sakury je Japonsko a její růžové květy na jaře nepřehlédnete.

Habr obecný, symbolizující smysl pro církev. Je snadno tvarovatelný a často se využívá při tvorbě přírodních labyrintů. Zajímavý habrový labyrint se nachází například u Brandýsa nad Orlicí.

Lípu malolistou, která symbolizuje pastorační lásku. Je národním stromem České republiky a čaj z lipového květu se používá jako prostředek proti nachlazení, často v kombinaci s lipovým medem.

Dub zimní, který symbolizuje dobrotu. Jeho domovem je střední Evropa. Na dubových lodích jsme objevovali Ameriku.

Cedr himálajský, známý také jako “boží strom”. Pro svou vůni se jeho dřevo používá při výrobě kosmetiky.

Platan javorolistý je symbol rodinného ducha. Kromě naší zahrady ho potkáte také ve většině parků, protože se používá jako okrasná dřevina. Najdete ho třeba v Zámeckém parku.

Lípu velkolistou, která symbolizuje naše zaujetí pro mládež. Její dřevo se často se využívá pro řezbářské a modelářské práce.