Skip to main content

Zvenčí stejný, zevnitř plný překvapení. Tak by se nyní dal popsat Živý dům. Rekonstrukce probíhá už čtvrt roku, a v současné době jsou v objektu hotové téměř všechny bourací práce.

Začátek listopadu se nesl v duchu příprav na zahájení stavby. Proběhla montáž stavební buňky a až poté mohli započít tak dlouho očekávané bourací práce. Připravil se dolní vjezd, na který byly položeny panely, pro usnadnění vjezdu těžkých strojů, které se využívaly pro odvoz suti a stavební práce v první etapě bourání.

Během posledních třech měsíců došlo k největšímu progresu především ve vnitřních prostorách. Největší venkovní změnou byla demolice teras a současné budování základů pro skladové prostory a vstupy. Oproti tomu v srdci domu se dělníci rozhodně nenudí. Když nyní vstoupíte do budovy, přivítá vás vzdušný, otevřený prostor, kterého jsme dosáhli vybouráním příček, podlah a stropů v prvním i druhém patře.

,,Jednou týdně probíhají kontrolní dny, během kterých se vydáváme do objektu a vždy žasneme nad tím, kolik práce už je hotovo a jak dokáže změnit vzhled prostorů například stržení podlah. Ta změna je neuvěřitelná, najednou si dokážete živě představit, jak bude budova po rekonstrukci vypadat” uvádí manažerka střediska Mašková. 

Když nyní Živým domem procházíte, dokážete si představit, do jak velkolepého projektu jste právě vkročili. Malé kumbálky, které byly v budově všudypřítomné, jsou pryč. V každé místnosti živě vidíte její využití a všechny možnosti, které nabízí. Prostory začínají být pomalu, ale jistě připravené ke kompletní rekonstrukci, na kterou všichni tak dlouho čekáme. Až se vize začne stávat skutečností. Až každý náčrt dostane reálnou podobu.

„Chceme vytvořit místo, kde se děti a mladí budou potkávat, hrát si, učit se a růst společně s kamarády v bezpečném prostředí. Právě tento objekt, který bude konečně v naší režii, a ne v pronájmu, nám to má zaručit na řadu let,“ uvádí Vendulka Drobná.